Sadenie kvetov na jar a leto

08.06.2011 10:34

Výber letničiek a trvaliek, informácie o ich raste, vhodnej pôde a substrátoch či starostlivosť o ne, to sú najčastejšie otázky naších zákazníkov v kvetinárstve už od marca a ž do mája. U nás si asi 75 percent ľudí si vyberá muškáty.

Pri výbere rastlín na terasy a balkóny je dôležitý rozdiel medzi trvalkami a letničkami. Hoci väčšina trvaliek a skalničiek pred zimou zanikne, na jar zasa vyrastú. Majú však len obmedzenú dobu kvitnutia - zväčša počas jari, leta, neskorého leta alebo skorej jesene. Kvitnutie trvaliek závisí od druhu rastliny. Niektoré druhy kvitnú dlhší čas, iné len dva-tri týždne na jar a v lete. Okrasná časť balkóna ostáva len zelená časť rastliny.

Naopak letničky kvitnú celé leto - od skorej jari do neskorej jesene. Ide však o jednoročné rastliny, každý rok ich teda sadíme znova. Niektoré letničky kvitnú cez leto s malými prestávkami, iné "nahadzujú" nové puky kvetov počas celého leta až do prvých mrazov.

Pri výbere kvetov na balkóny a terasy treba v prvom rade vychádzať zo svetovej strany, na ktorú sú orientované. Väčšina letničiek má rada slnko, vodu a vyžadujú hnojenie. Ich kvitnutie treba počas celého leta podporovať dostatočným prísunom živín. Na východné strany umiestňujeme letničky, ktoré milujú dostatok svetla - napr. netýkavky, begónie.

Na severnej strane odporúča skôr výsadbu trvalkami a nízkymi drevinami, pretože výber vhodných letničiek je v tomto prípade obmedzený. Výber letničiek by mal zohľadňovať aj skutočnosť, že počas sezóny sú vystavené extrémnym teplotám, nárazovému vetru a dažďu. Niektoré rastliny si vyžadujú slnko, iným zasa priame slnečné žiarenie škodí. V tieni môžu pekne rásť, ale nebudú kvitnúť. Na balkóne alebo terase je optimálna aj kombinácia trvaliek a letničiek.

Pri kúpe letničiek je potrebné zvažovať aj to, do akej nádoby chceme rastliny umiestniť. Nádoba musí byť priestranná a pevná. Pri pestovaní letničiek sa najčastejšie používajú plastové, drevené, terakotové a hlinené nádoby. Plastové sú menej estetické, ale dlhšie zadržiavajú vodu. Hlinené a terakotové sú pórovité a obojstranne prepúšťajú vlhkosť, drevené majú kratšiu trvanlivosť.

Podľa zvoleného typu letničiek volíme aj špeciálny substrát. Na dno nádoby najskôr do výšky dvoch-piatich centimetrov navŕšime drenážnu vrstvu, napr. štrk, na ktorú umiestnime substrát. Jednotlivé rastliny v závislosti od konkrétnych druhov sadíme vo vzdialenosti 15-20 cm. Substrát by mal siahať približne dva cm pod horný okraj nádoby. Po zasadení rastliny ho dobre utlačíme, zalejeme, na jeden dva dni odložíme do tieňa a až potom zasadenú rastlinu inštalujeme na zvolené miesto.

O načasovaní sadenia rastlín na balkóny a terasy rozhoduje najmä počasie. Letničky sa sadia v čase, keď už nie sú chladné jarné noci, pretože niektoré z nich sú na takéto výkyvy teplôt háklivé. Rastlina počas takejto noci síce nezmrzne, ale namrzne a cez sezónu bude živoriť a kvetov sa od nej nedočkáme. V tomto prípade jej nepomôže ani hnojenie, ani presádzanie. Trvalky, ktoré prečkali na balkóne zimu, sa prebudia samy a začnú rásť. Týmto nám dávajú signál, že jar sa naplno začala. Prvé letničky môžeme sadiť od polovice apríla, aj keď to vždy závisí od počasia.